NEDEN BULAŞIK MAKİNESİ KULLANMALIYIM?

90’lı yıllarda Türkiye’de de kullanılmaya başlanan bulaşık makinesi, o dönemde her evin olmazsa olmazlarından değildi. Zira yaygın bir kullanıma sahip olmamakla birlikte, mevcut ekonomik koşullarda bulaşık makinesinin her evde kendine bir yer bulmasını imkansız hale getiriyordu. İlerleyen yıllarda, özellikle 2000’li yıllara gelindiğinde bulaşık makinesi lüks olmaktan çıkmış, zaruri bir ihtiyaç haline gelmişti. Değişen ekonomik koşulların etkisiyle ve üretimin artmasıyla fiyatlarda meydana gelen düşüş, bulaşık makinesinin daha büyük kitlelere hitap etmesini ve hemen hemen her evde kendine bir yer bulmasını sağladı. Tüm bu koşullar talebin artmasına, üretici firmalarında bu talep doğrultusunda, her bütçeye uygun model ve çeşitlilikte üretim yapmasına olanak sağladı.

Bulaşık makinesi, elde yıkamaya göre daha az su harcadığı gibi, bulaşıkları daha yüksek sıcaklıkta ve yüksek etkili temizlik maddeleri kullanılarak yıkadığı için, daha tasarruflu ve daha temiz, daha hijyenik bulaşıklara sahip olmayı sağlar. Günümüzde özellikle çalışan bayanların vazgeçilmez ev gereçlerinden biridir. Ayrıca kış aylarında, elde bulaşık yıkamak ellerde çok ciddi sağlık sorunlarına sebebiyet verdiği için, bulaşık makinesinin her evde mutlaka kullanılması gerekir. Bulaşık makinesi kullanımı zamandan büyük ölçüde tasarruf sağlar. Araştırmalar bulaşık makinesi kullanımının, yılda üç haftaya kadar zamandan tasarruf sağladığını göstermektedir.

Su ve enerjiden sağladığı tasarrufla, gereksiz su ve enerji tüketimi azalır. Böylece su kaynaklarının aşırı tüketiminin önlenmesine sağladığımız katkıyla, yaşadığımız dünyanın gelecek kuşaklara da kalabilmesine, küçükte olsa bir katkıda bulunmuş oluruz.

 

Okunma 3448 defa