ROBOT ŞEF MUTFAKLARDA

Akıllı telefonların ve teknolojinin gelişmesiyle, robotlar daima geleceğin bir parçası olmuştur. Bu nedenle evde robotların kullanılmaya başlanacak olması kaçınılmaz bir durum olmuştur. Bu kaçınılmazlık sonucu yaratılan robot şef, Moley robotics tarafından piyasaya sunuldu ve pek çok restoran, otel ve hastaneyle sözleşme imzalandı. Robot mutfak, normal bir mutfakta bulunan buzdolabı, fırın, bulaşık makinası gibi her şeyi içerir. Tek fark insan şefinin yerine bu mutfakla birlikte gelen robot kolların ve büyük ellerin olmasıdır.

Robot mutfağın pek çok açıdan fayda sağlayacağı düşünülmektedir. Kullanıcıya çok uzun süre harcamadan yemek pişirme olanağı sağlar. Ayrıca yemek pişirilirken evde beklemek gerekmez. Robot şefi yemek yapmak için ayarladıktan sonra işe gidebilir ya da dışarı çıkabilirsiniz. Robot şef, daha önce yemek pişirmiş bir insan tarafından hazırlanan ve daha sonra kullanmak üzere kaydedilebilen belirli bir uygulamaya yüklenen, 3D hareket yakalama teknolojisi ile filme alınan bir tarifi izleyerek çalışır. İnsanlar bir yemeği nasıl pişiriyorsa ve ne şekilde çalışıyorsa, robot şefte aynı şekilde yemek pişirebilir ve aynı şekilde çalışabilir. Hazırlanacak yemek, kullanıcının tercih ettiği yemeği seçebildiği Moley App'ı kullanarak seçilebilir. Ayrıca sağlığına ve kilosuna dikkat eden kullanıcılar, kalori kontrollü yemekler de seçebilir.

Robot mutfağı 2018 yılında satışa çıkarılacak ve yaklaşık 50.000 £ mal olacak. Fiyatın yüksek oluşu insanlara çok cazip gelmeyebilir, ancak robot istenilen çeşitte yemek pişirmeye programlanabildiğinden restoranlar, oteller, hastaneler ve diğer yiyecek satış yerlerinde başarının artacak olması, bu fiyatı gözden çıkarmak için önemli bir neden olabilir. Daha şimdiden inşaat firmaları ev satın alacak olanlara farklı alternatifler sunmak için, yapacakları evlere robot mutfak yerleştirmeyi düşünüyorlar. Ayrıca oteller ve hastanelerde hızlı ve isteğe balı olarak çok sayıda bulaşık yıkayabileceği için robot mutfak için yatırım yapmaya can atıyorlar.

 

Okunma 3511 defa