GIDA İŞLEMCİNİZ HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Pek çoğumuz gıda işlemcisi olmadan önce mutfakta nasıl çalışıyorduk diyebilir. Haksızda sayılmazsınız. Günümüzde her mutfağın olmazsa olmazlarından, çok görevli mutfak araçlarından biri haline gelmiştir. Standart bir yiyecek işlemcisiyle neler yapılabilir bir bakalım:

Hamur Yapabilirsiniz

Eskiden ekmek, makarna veya pizza hamuru yapmak için bir karıştırıcıya ihtiyaç duyulurdu. Bunun yerine bir gıda işlemcisiyle de bu iş yapılabilir. Ayrıca bazı yiyecek işlemcileri hamur yoğurma için özel olarak tasarlanmış bir yoğurma bıçağına sahiptir.

Et Eziyet Değildir

Burger, sosis ya da kıyma yapımı için kullanacağınız eti en taze şekilde kendi evinizde yapmanız, bir yiyecek işlemcisi yardımıyla mümkündür. Üstelik bunun için ayrı bir et değirmeni veya öğütme eki satın almanız gerekmez. Eti küçük parçalara kesip, kısmen dondurduktan sonra yiyecek işlemcisini kullanmanız etin temiz bir şekilde kesilmesini sağlar.

İyi Çırpılmış Bir Krema

Normalde krema yada krep gibi yiyecekler bir elektrikli karıştırıcı, mikser gibi aletler kullanarak yapılır. Ancak bunların yerine yiyecek işlemcisi kullanmak daha iyi bir sonuç çıkarır. Yiyecek işlemcisinde daha uzun ve daha hızlı bir uygulama gördüğü için krema ya da krep hamurunuz daha iyi çırpılmış olur ve daha lezzetli bir hal alır.

Ekmek Kırıntıları Elde Etmek

Ekmek kırıntısı yapmak için yiyecek işlemcinizi kullanabilirsiniz. Ancak normal bıçak eklentisi yerine, öğütücü eki kullanmak gerekir. Böylece bayat ekmeklerinizle, iyi parçalanmış ekmek kırıntıları elde edebilirsiniz.

Yiyecek işlemcinizi uzun süre kullanmak istiyorsanız temizliğine dikkat etmeniz gerekir. Elde yıkayabileceğiniz gibi bulaşık makinesinde de yıkayabilirsiniz. Püskürtme etkisiyle oluşan humus ya da tereyağı kalıntılarınız temizliği biraz zor olabilir. Bunun için en iyi yol su şişesi temizleme kiti kullanmaktır. Ayrıca uzun, minik fırçalar kolun yarıklarına rahatça girebildiği gibi kısa, geniş fırçalar kase içinde kalan tüm yiyecek parçalarını sıyırabilir.

 

Okunma 3412 defa