Mobilya Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İzmir’de mobilya alışveriş kültürü diğer şehirlere göre epey farklılık göstermektedir. Şehrin kendine özgü yapısı her detayda olduğu gibi mobilya alışveriş kültürüne de yansımıştır.

Karşılaştığımız durumları, hoşumuza giden pek çok olayı, doğru bilinse daha iyi olur dediğimiz yaşadıklarımızı bu yazılar ile paylaşmak istedik.

Mobilya alışverişi sık yapılan bir alışveriş değil. Bu sebeple bazen olması gerektiğinden çok sık elenip sık karar değiştiriliyor.

Salon takımı, oturma odası, genç odası veya yatak odası takımı alırken ilk yapılması gereken evinize uygun ölçülerde olan mobilyayı almak olmalıdır. Ölçü alma konusunda göz kararlarına güvenmemelisiniz. Net ölçüler ile mobilya mağazasına gelirseniz seçim konusunda mobilya danışmanınızı da doğru yönlendirmiş olursunuz.

İzmir’de mobilya mağazalarından alışveriş etmek ise birkaç günlük iştir. Bir çok mağaza dolaşılıp karar verilmektedir. Bu yöntem elbette bir çok seçeneği görmeniz için iyi bit yöntem ise de bir çok kararsızlığa, evinize en uygun mobilya yerine o an size uygun gelen mobilyayı almanıza neden olabilmektedir.

Mobilya mağazasına gelmeden önce ölçü alma işi birinci sırada ise tarzınızı belirleme ikinci sıradadır.

Evdeki diğer eşyalara uyumu, hem renk hem tarz açısından düşünülüp yola çıkarsanız hem bolca vakit tasarrufu yapmış olursunuz hem aldığınız mobilya konusunda içiniz daha rahat olur.

Alacağınız mobilyanın elbette fiyatı sıralamada önemli olacaktır. Yine de tavsiyemiz fiyatından hemen önce kullanışlılığı sıralamaya yerleştirmenizdir. Temizlik sırasında yerden yüksek mobilyalar daha avantajlı olacaktır. Ayrıca artık hem hafif hem güçlü yapılı mobilyalar mağaza showroomlarında satıştadır. O yüzden her zaman ağır mobilya güçlü ve dayanıklı mobilya demek değildir.

Örneğin yatak odası takımı alırken bir çok müşterimiz tüm dolapların her tarafının mdf gibi ağır malzemelerden yapılmasını isteyebilmektedir. Ancak unutulan konu şudur. Tüm o ağır kapaklar ve tüm o ağır rafları yıllar içinde sarkmalara sebep olmaktadır. Hatta bazı durumlarda tehlikeli bile olmaktadır.

Bu sebeple en ağır malzemeler her zaman en iyi seçim olmayabilmektedir. Örneğin Bellona, malzeme seçimini mobilyanın ölçülerine göre yapmaktadır.  

Yine İzmir insanı, mobilya alırken artık daha rahat modellere yönelmeye başladığını söylersek sanırım hemfikir olacaksınız. Ama bu da ayrı bir sıkıntıyı doğurdu. Evler bir çok anlamda birbirine benzer modeller ile dolmaya başladı.

Bellona bu sorunu aşmak için bir çok yenilik getirmektedir. Bu sebeple Bellona İzmir’de en çok tercih edilen mobilya markalarından biridir. Gösterişli modelleri dahi rahat ve kullanışlı olacak şekilde düşünülmüştür. Yerden yüksek tabanlar, ergonomik tasarımlar, sağlam bir iskelet ve kaliteli kumaşlar mobilyaları uzun süre kullanmanızı sağlamak için tasarlanmıştır.

İzmir’de mobilya alımı konusunda yanlış uygulanan bir konu ise yatak alımı konusundaki tereddütlerdir. En kaliteli yatağın dahi ömrü yaklaşık 10 senedir. Evladiyelik yatak alımı gibi bir düşünce yanlıştır. Bu sebeple her 10 sene de bir yatak değiştirmek sağlığınız açısından gereklidir.

Aklımıza gelenleri kısaca paylaştık, paylaşmaya devam edeceğiz.

Özetlersek, mobilya alırken önce önem sırasını şuna göre yapmakta fayda var diyoruz. Mobilyalarınızı ilk olarak evinizde yerleştireceğiniz yerine ölçülerine göre, sonra tarzınıza uygun, sonra kullanışlılığı göz önüne alarak, ardından da uygun fiyatlısını seçerek mobilya mağazasından satın alın.

Böylece yıllar boyunca pişman pişman evdeki eşyalara bakmaktan kurtulmuş olacaksınız.

Okunma 2230 defa