NEDEN BULAŞIK MAKİNESİ TUZU KULLANMALIYIM?

Tuzun bulaşık makinesine dökülmesi düşüncesi ilk etapta pek çok kişiye normal gelmeyebilir. Ancak sağlayacağı yararların bilinmesi bu düşünceyi tersine çevirebilir. Düzgün kullanıldığı takdirde bulaşık makinesi tuzu, makinenin ünitesinin sert su lekelerini giderme kabiliyetini arttırır.

Bulaşık makinesi tuzu geleneksel tuzdan farklıdır. Bu farklardan biri tuzun boyutudur. Sofra tuzu granülleri, daha küçük ve daha ince bir kıvama gelinceye kadar öğütülür. Sofra tuzu bulaşık makinesinde kullanıldığında, tıkanmış boşalımlara neden olabilir. Bulaşık makinesi tuzu ise daha kalındır ve ünitenin normal temizleme işlemlerini bozmaz. Bunun dışında bir diğer farklılık da kimyasal yapısıdır. Bulaşık makinesi tuzu tipik olarak %100 sodyum klorürden başka katkı maddesi içermezken, sofra tuzu genelde magnezyum gibi kokulu olmayan bileşikler içerir. Sofra tuzundaki kullanılan katkılar, bulaşık makinesinin mekanik bileşenlerini etkileyebilir ve sert su lekelerinin oluşmasına neden olabilir. Bulaşık makinesi tuzunun esas amacı ise oluşabilecek sert su lekelerine engel olmak ve daha temiz bulaşıklar elde edilmesine yardımcı olmaktır. Yurtdışında üretilen bazı bulaşık makineleri, özellikle İngiltere’de üretilenler küçük reçine bilyeleriyle dolu su yumuşatıcı sepetlere sahiptir. Bu reçine bilyeleri kalsiyum ve magnezyum iyonlarını emerler. Reçine bilyeleri negatif atom yüküne sahiptir ve bulaşık makinesi tuzu da pozitif bir atomik yüke sahiptir. Bulaşık makinesi kullanıldığında reçine bilyeleri sodyum iyonlarını çekerler ve iyon değişimi gerçekleşir. Bu şekilde reçine topakları sıfırlama olarak bilinen süreçte, kalsiyum ve magnezyum iyonlarının daha verimli alınmasını sağlar.  

Bulaşık makinesi tuzu, sadece özel tuz bölmesi olan bulaşık makinelerinde kullanılmalıdır. Ünite yerleşik bir su yumuşatma sistemine sahipse, büyük olasılıkla bir tuz bölmesi olacaktır. (Genellikle alt sepetin çevresinde bulunur.) Bu bölmeyi bulaşık makinesi tuzuyla doldurup bölmeyi kapattığınızda, üniteniz hazır duruma gelmiş olur. Tuz bölmesine kesinlikle deterjan konulmaz. Çünkü bu bölmeye deterjan konacak olursa su yumuşatma sistemine zarar verir. Bu yüzden bulaşık deterjanı deterjan bölmesinde, bulaşık makinesi tuzu da sadece tuz bölmesine konmalıdır.

 

Okunma 3420 defa