Fırın sembolleri ne anlama geliyor?

Fırın sembolleri Fırın sembolleri

Çoğu kullanıcı fırınlarında bulunan sembollerin ne anlama geldiğini bilmemekle beraber, nasıl kullanacaklarını da bilemiyorlar. Fırın sembolleri belirsiz olabilir ancak ne demek istediklerini bilmiyorsanız eğer, fırından iyi bir sonuç alamazsınız. Güzel olan şu ki, bütün fırınlar benzer semboller kullanır. Bu yazımızda bu sembollerin anlamları hakkında bilgilendirme yapacağız.

Fanlı Fırın Isıtıcısı

Bir daire ile çevrili bir fan, kendi ısıtma elemanına sahip bir fırın fanını temsil eder. Isı fırının arka tarafındaki fanı çevreleyen dairesel bir elementle üretilir. Fan, ısının fırın etrafında dolaşmasına yardımcı olur. İyi bir fana sahip fırın eşit ısı dağılımı yaparak, fırının üst, alt, arka ve ön tarafında eşit pişirme olanağı sağlar. Bir fırında ısı dağılımı zayıfsa, pişme esnasında tepsiyi hareket ettirmeniz gerekebilir. Bu durumdaki bir fırın yanmış ve iyi netice alınmamış yiyecek pişimine sebep olabilir. Daire olmayan bir fan sembolü, fanın geleneksel üst ve alt ısıtma elemanları ile birlikte kullanılmakta olduğunu gösterir.

Sadece Düşük Isı Elemanı

Bir kare altındaki tek bir yatay çizgi şeklindeki sembol, ısının fırının altındaki ısıtma elemanından geleceğini gösterir. Fırın fanın sıcaklığı ile dolaştırılmayacaktır. Bu güveç gibi ağır ağır pişecek yemekler ve pizza tabanı gibi şeyleri gevrekleştirmek için kullanılabilir.

Alt Isıtma Elemanı ve Izgara

Üstteki zikzak çizgi ve alttaki yatay bir çizgi şeklinde olan sembol, alt ısıtma elamanı ile kombinasyon halinde kullanılan ızgarayı göstermektedir. Bu turta, kurabiye gibi yiyecekler için iyi bir seçenektir.

Fırın Lambası

Bir ampul şeklinde olan sembol, fırının içinde bir ışık olduğunu gösterir. pek çok fırın lambayla beraber pişirme yapar. Ayrıca fırını temizlerken de lambayı kullanabilirsiniz.

Izgara ve Fan

Bir zikzak çizgisinin altındaki bir fan şeklindeki sembol, fırın fanıyla birlikte ızgarayı gösterir. Simge kutusunun üst kısmındaki zikzak çizgi, ızgarayı belirtir. Fan, ısıyı fırının etrafına dağıtır ve ızgara, pişirme esnasında açılır ve kapanır. Birlikte kullanılan ızgara ve fan rotisserie etkisi yaratır ve et ve kümes hayvanları pişirmede mükemmel bir seçimdir. Tam ızgarayı kullanırsanız bir kerede çok miktarda yemek hazırlayabilirsiniz. Yarım ızgara ayarlarında ızgara elemanının sadece merkezi ısınır, bu nedenle ızgaranın doğrudan bu bölümünün altında olduğundan emin olun. Bu tost hazırlamak, sosisleri ve pastırmayı pişirmek, etleri kahverengileştirmek ve cızırdatmak için kullanabilirsiniz.

 

Okunma 106840 defa