Çamaşır kurutma makineleri

Çamaşır kurutma makinesi Çamaşır kurutma makinesi

Kurutucu kullanan pek çok insan, çamaşır kurutma makinelerinin ne kadar tehlikeli olabileceğinin farkında olmayabilir. Ancak yıkama ve kurutma makineleri pek çok ev yangınına sebep olabilir. Bu yazımızda bu durumu azaltmak için kaçınılması gereken bazı önemli hususlardan bahsedeceğiz.

Kurutucunuzun Havalandırma Konumu

Kurutma makinesi duvarın çok yakınına itmemek gerekir. Kurutucuyu, havalandırma deliğinin bulunduğu duvara çok yakın iterek hava akışı miktarı azaltılmamalıdır. Eğer kurutucunun konektör hortumu duvara çok fazla itilirse, kurutucuya giren ve çıkan kuru hava akışı yeterli olmaz. Hava akışı yeterli olmadığında ise ciddi kazalara sebep olur.

Giysiler

Giysilerin kurutucuya konabilecek giysiler olduğundan emin olunmalıdır. Bazı giysiler kuru temizleme ya da hava ile kurutmaya uygun üretilmiştir. Kurutucunun aşırı yüklenmemesi gerekir. Aşırı yükleme olması gerekenden daha fazla çalışması gerekeceği anlamına gelir. Aşırı yüklenmiş bir kurutucu da ısıyı arttırarak yangına sebebiyet verebilir.

Evde Olmadığın Zaman

Pek çoğumuz dışarda işimiz olduğu zamanlarda makinemizi çalıştırıp dışarı çıkmayı tercih ediyoruz. Ancak evde olmadığımız zamanlarda kurutucuyu çalıştırmak doğru değildir. Makinede meydana gelebilecek bir arıza anında müdahale edebilmek için, evdeyken çalıştırmak daha akıllıca olacaktır.

Kurutucu Altındaki Hava

Çamaşır kurutucuları sadece kurutucunun altından değil aynı zamanda kurutucunun önünden de havayı getirir. Bu yüzden kurutucunun önünü kapatmamak gerekir.

 

Okunma 3266 defa