Fırında hatalı ısıtma elemanlarının tespiti

Fırınınız ısıtmıyormu Fırınınız ısıtmıyormu

Elektrikli fırınınız doğru şekilde ısınmıyorsa eğer, fırınınızdaki ısıtma elemanlarından birinin değiştirilmesi gerekebilir.

Isıtma Elemanı Nedir?

Fırınınızın içine baktığınızda, fırınınızın üstünde ve altında bobinler vardır. Bu bobinlere ısıtma elemanları denir. Isıtma elemanı, fırınınıza yiyeceğinizi pişirmek için gerekli ısı ile ısıtmaktan sorumludur.

Üst Isıtma Elemanında Sorun Varsa

Fırını kızartın ve birkaç dakika bekleyin. Fırını açın ve üst ısıtma elemanına bakın. Düzgün çalışıyorsa üst ısıtma elemanı açık turuncu olmalıdır. Üst elemanı parlak turuncu değilse, değiştirilmesi gerekir. Isıtma elemanlarının parçaları turuncuya dönüşür ve diğer parçalar olmazsa, ısıtma elemanı hasar görebilir ve değiştirilmesi gerekir. Teşhisiniz bittikten sonra fırını kapatın.

Alt Isıtma Elemanında Sorun Varsa

Alt ısıtma elemanını teşhis etmek için fırını 350 dereceye ayarlayın ve on dakika bekleyin. Yaklaşık on dakika sonra fırınınız sıcak olmalıdır. Fırın kapısını açın ve alt ısıtma elemanını kontrol edin. Parlak turuncu değilse, alt ısıtma elemanının değiştirilmesi gerekir. Alt ısıtma elemanını test ettikten sonra fırını kapatın.

Isıtma Elemanını Değiştirme

Isıtma elemanlarından herhangi biri hasar gördüyse, hasar görmüş olan ısıtma elemanını mümkün olan en kısa sürede değiştirmek gerekir. Fırının markası ve modeline göre yeni bir ısıtma elemanı alınabilir.

 

Okunma 3039 defa