Çamaşır makinesi bakımı sandığınız kadar zor değildir

Çamaşır makinesi bakımı Çamaşır makinesi bakımı

Önceki dönemlerde kullanılan üstten yüklemeli çamaşır makinelerinin yerini, önden yüklemeli makineler almıştır. Pek çok ev sahibi de önden yüklemeli çamaşır makinelerini tercih etmektedir. Çünkü önden yüklemeli makineler, çamaşıra nazik davrandığı gibi, enerji ve su tüketimi açısından da verim sağlar. Hayatı kolaylaştırmada bir hayli etkisi olan çamaşır makinesinin bakımı konunda birçok kullanıcı bilgi sahibi değildir ne yazık ki. Yanlış kullanımdan kaynaklı bu durumlarda çamaşır makinelerinin, arızalanmasına sebep olabilir. Ancak doğru bakımla, makinenizin ömür süresini uzatmak sizin elinizdedir. Bakım konusunda en güzel şey, çamaşır makinenizin kendisini temizleyebilmesidir. Böyle bir makineye sahip olsanız bile, yine de ilerleyen zamanlarda bir sorunla karşılaşmak istemiyorsanız eğer, bazı önlemler alabilirsiniz.

Bu bakım görevlerinin sinir bozucu olması ya da pahalı olması gerekmiyor. Çamaşır yıkama rutininizde ki bazı değişikliklerle, büyük farklar yaratabilirsiniz.

Deterjan

Çamaşır deterjanı satın alırken etiketleri daima kontrol edin. Aldığınız deterjanın yüksek verimli olmasına ve makineniz için uygun olmasına dikkat edin. Uygun deterjan kullanılmadığında, köpük miktarı fazla olabilir. Çok miktarda olan bu köpük, çamaşır makinesinde kalıp olmasına ve makinenin içine zarar vermesine sebep olur.

Yıkamadan Sonra

Çamaşır makinesi çalıştırıldıktan sonra, yıkama işleminin bitmesini pek çok çamaşır makinesi kullanıcısı beklemek istemez. Günlük hayatın zorlukları gibi pek çok sebebin de etkisiyle çoğu kişi makine içinde yıkanan çamaşırları, boşaltmayı unutur. Bazen birkaç saat hatta bazen birkaç gün unutulduğu bile olur. Ancak bu durum iyi bir alışkanlık değildir. Çünkü makinede unutulan nemli giysiler, kalıp ve küf oluşumuna neden olur. Bu yüzden yıkanan çamaşırlar, zaman aşımına uğramadan makineden boşaltılmalıdır.

Kauçuk Contalar

Pek çoğumuz çamaşır makinemizin temizliğinde, kapı contalarını temizlemeyi göz ardı ederiz. Ancak makinemizde küf yada kalıp sorunu yaşamak istemiyorsak, elbise, saç ya da kumaş kalıntısı gördüğümüzde almayı unutmayalım. Ayrıca sirke ve su ile kapı contalarını temizlemek kolay bir iştir.

 

Okunma 3313 defa