Bir Koltuk Takımı Nasıl Neçilir?

Koltuk takımı seçimi Koltuk takımı seçimi

İster yeni bir eve taşının ister eskimiş mobilyalarınızı değiştirmek isteyin, oturma odanız için doğru koltuk takımını seçmeniz çok önemlidir. Neyse ki doğru tercih yapabilmeniz için sayısız seçenek mevcut. Bir mağazaya girdiğinizde, ya da internet üzerinden model baktığınızda pek çok alternatif sunulduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Özellikle internet sayesinde çok farklı modeller görmeniz ve mobilya seçimi konusunda fikir edinebilmeniz eski dönemlere göre oldukça kolaydır. Ancak tüm bunlara rağmen iyi bir koltuk takımının nasıl seçileceği konusunda yeterli derecede bilgi sahibi değilseniz, vereceğimiz birkaç tavsiyeyle bu sorunu da halletmiş olacaksınız.

Koltuk Setinin Boyutunu Ölçün: Bunun için öncelikle salonunuzda ki boşluğu bilmeniz gerekir. Boşluğu analiz ettikten sonra, alacağınız koltuk takımı üzerinde oturup tahmini bir yerleştirme planı yapabilirsiniz. Kanepe ve sandalyelerin sayısı odada ki boşluğa göre belirlenmelidir.

Hangi Stilin Uygun Olacağını Düşünün: Bu konuda zorlanmak neredeyse imkansız gibidir. Çünkü üretici firmalar tarz konusunda çok çeşitli alternatifler üretmektedir. Geleneksel, modern, spor, şık, vintage… Hangi stil size hitap ediyorsa hiç zorlanmadan rahatlıkla model bulabilirsiniz.

En İyi Koltuk Malzemesini Seçin: Koltuk takımı üretilirken birçok kumaştan hazırlanabilir. Bazıları ipek, mikro elyaf, doku kumaş, deri, süet ve daha fazlası. İpek kumaş koltuğa zarif ve zengin bir görünüm verir, ancak ağır bir bakım gerektirir. Fiber kanepe, kanepeyi çekici hale getirir ve temizlenmesi kolaydır. Deri veya deri tenteli kanepeler odaya modern bir görünüm verir ve çok çeşitli renkleri vardır.

Bir Koltuk Çerçevesi Seçin: Koltuğun kalitesi çerçevesinin kalitesine bağlıdır. Ahşap çerçeve en iyisi olarak kabul edilir, çünkü sağlam ve güçlüdür. Ayrıca uzun süre dayanır. Koltuk takımı seçerken, çerçevenin bağlantılarını ve köşelerini kontrol edin. Bir kanepe sağlam ve güçlü bir metal çerçeveyle hazırlanabilir. Çatlamaya, yıpranmaya ve çabuk yırtılmaya yatkın olduklarından, yonga levha veya kontrplak ile hazırlanmış çerçeve almaktan kaçının.

En İyi Koltuk Rengini Seçin: Daima duvarın rengini hesaba katarak koltuk rengi seçmeye çalışın. Sıkıcı görünmeyen, uzun vadede çeşitli renk ve desenlerle oynamaya müsait olan koltuklar seçmek akıllıca olur.

 

Okunma 3390 defa