ŞÖMİNELİ BİR EVDE Mİ OTURUYORSUNUZ???

somıne somıne

Bir şömine, bir oturma odasına harika bir sıcaklık ve atmosfer katabilir. Neredeyse her zaman yerleşime bakılmaksızın etkileyici bir odak noktası sağlayabilir. Bu yüzden şöminenin etrafında mobilyaların nasıl düzenleneceğini bilmek önemlidir. Bu iki açıdan fayda sağlar: Birincisi, aile üyelerinin ve misafirlerin rahat bir mesafede ateşin sıcaklığından yararlanmasını sağlar. İkinci faydası ise dekorun odak noktası olmasıdır. Şömineli bir ev sahibiyseniz, ancak nasıl dekore edeceğinizi bilmiyorsanız, size birkaç tüyo verelim.

Favori Oturma Grubunuz İçin Yer Belirleyin: En çok kullandığınız koltuk takımını ya da tekli koltuğunuzu şömineye çok yakın mesafede koymayınız. Koltuğa oturulduğunda ideal ısıyı alabilecek şekilde konumlandırın. Paralel bir şekilde yerleştirmek, şöminenin odak noktası olmasını güçlendirecektir.

Kalan Koltukları Ayarlayın: En çok kullandığınız grubu yerleştirdikten sonra, kalan koltukları ya da sandalyeleri tercihe göre düzenleyebilirsiniz. Koltukların birbirine göre düzenlenme biçimi, alanın kullanım amacına bağlı olmalıdır. Koltuklar içe ve birbirlerine doğru bakmalıdır ki sohbet esnasında sıkıntı yaşanmasın. Ayrıca televizyon izleme durumuna göre, koltukların rahatça dönebileceği bir şekilde yerleştirilmelidir. Oturma mesafesi etkileşim türlerini teşvik edebilir. Daha geniş aralıktaki mesafe, hareket etmek için alana ihtiyaç duyan eğlenceli arkadaş gruplarına daha uygunken, daha yakın aralıktaki mesafe samimi sohbetler için uygundur.

Tabloları İlk Olarak Yerleştirmeyin: Tablo, raf ve diğer depo unsurlarının konumlandırılması, şömine ile elde edilen konfor seviyesini etkilemediğinden, yerlerini ancak koltuk ve sandalyeler yerleştirildikten sonra karar vermek gerekir.

Işık Saçan Şeyler Şömine Ortamından Uzak Tutun: Lamba düzenlemesi yapılırken, ışığı aydınlatma planınıza uygun ayarlayın. Mesela şöminenin hemen yanına parlak bir lamba yerleştirilmesi, alevlerin canlı ve hoş görünmesini engeller. Bunun yerine lambaları şöminenin dışına yerleştirip, şöminenin belirgin bir şekilde yer alabileceği nispeten düşük ışıklı bir ayar verebilirsiniz.

Eğlence Unsurlarını İyi Ayarlayın: Şömineli birçok salon, televizyon ve diğer eğlence merkezi bileşenlerini de ağırlar. Ancak televizyonun, şöminenin güzelliğinin önüne geçecek şekilde, odak noktası haline gelmesini istemiyorsanız, televizyonu şöminenin hemen üzerindeki duvara yerleştirebilirsiniz. Bu potansiyel olarak birbiriyle yarışan iki unsuru, tek bir alana çevirir. 

 

Okunma 3432 defa