YATAKLI KOLTUK TAKIMI NASIL ALINIR?

yataklı koltuk yataklı koltuk

Belirlemeniz gereken ilk şey, onu nasıl kullanacağınızdır. Çoğu üretici, ya oturma konforu ya da uyku konforu aramaktadır. Öncelikle bir kanepe ya da yatak olarak kullanmak isteyip istemediğinizi düşünmelisiniz. Ancak her ikisini de kullanmak niyetindeyseniz, yataklı kanepe tercih etmek en mantıklısıdır.

Alışverişe başlamadan önce ne kadar para ödeyebileceğiniz konusunda fikir sahibi olun. Genel bir araştırma yaparak bütçenize uygun hareket edebilirsiniz. Bir koltuğu yatağa dönüştürmek için çeşitli sistemler vardır. Bunlar arasında en popüler olanlar üçlü çekyat, futon mobilya ve davenportlardır. Futon mobilyalar seksenli yılların başında moda haline geldi. Çeşitli alternatifler sunan futon özel butikler kısa sürede Kuzey Amerika’da ki tüm büyük pazarlarda ortaya çıktı. Futonlar pratik ve fonksiyoneldir ancak ahşap veya metal konvertibl çerçeveler yatağı yerden kaldırmak için kullanıldığından, rahatlık tamamen yatağın içindekine bağlıdır. Çoğu futon yatağı, pamuklu çarpma tabakası ve düşük yoğunluklu köpük tabakalarından oluşur.

Davenports’lar 1940’lı yıllardan beri, belki de daha uzun süredir kullanılmaktadır. Standart boyutlu şilte, yay benzeri destek için elastik dokuma, bir tıklama-gevşek mekanizma, tabandaki saklama ve kolay nakliye için nakavt özelliklerine sahiptir. Bunların dışında flip, flop, daybed, trundle bed vb. gibi çeşitli dünüştürülebilen ürünler mevcuttur. Ancak bunlar genellikle yukarıdaki örnekler gibi günlük kullanım için pratik değildir. Misafirliğe gelen konuklarınızın rahat yatmasını istiyorsanız, yataklı koltuk alırken bunu göz önünde bulundurmanız faydalı olacaktır.

 

Okunma 1607 defa