BİR İSYAN… BİR İCAT…

bulasık makıne bulasık makıne

Bulaşık Makinesinin İcadı

Günümüzden 2 yüzyıl öncesine dayanan bulaşık makinesinin icadı, kadınların hayatını kolaylaştırdığı gibi zamandan da büyük ölçüde tasarruf sağlar. Kadınlara sağlanan bu yararlı icat yine kadınlar sayesinde olmuştur. 19. yy. da Amerikalı kadınların isyan etmesiyle bulaşık makinesi icat edilmiştir. O dönemde kadınlar aşırı derecede bulaşık yıkamaktan bunalmışlardı. Bu bunalma sonucu Amerikalı kadınlar akıllarındaki düşünceleri ve projeleri hayata geçirmeye başladılar.

El ile çalıştırılan ve önceki örneklerine göre daha sağlam olan ilk bulaşık makinesinin patenti, 1886 yılında Josephine G. Cochran’a verildi. Cochran’ın ürettiği makinenin çalışma sistemi daha kolaydı. Makinenin alt tarafında bulunan iki tane silindirin, bulaşıklara su ve deterjan pompalaması sonucu çalışıyordu. Bu suyu emici olarak başka silindirler de vardı. Suyu emiyor ve suyun sürekli olarak geri dönüşüm içinde olmasını sağlıyordu. Makineyi çalıştırmak için yan tarafında kol bulunuyordu. Bu kol çekildiğinde bulaşık makinesi çalışmaya başlıyordu.

Bulaşık makinesinin 1893 yılında Chicago World’s Fuarı’nda sergilenmesiyle, gazeteciler tarafından çekilmiş ve Cochran’ın ismi duyulmaya başlamıştır. Makinenin pazarlama işini de Cochran yine kendisi yapmıştır. Josephine Cochran 1886’da bu icadı için gereken lisansı almış ve 1893’de uluslararası fuarda da ilk ödülünü kazanmıştır.

 

Okunma 3117 defa