MUTFAKLARIN VAZGEÇİLMEZİ BLENDER…

blender blender

Mutfakta vakit geçirmeyi seven pek çok insanın eli, ayağı gibidir blender. Hem zaman açısından yarar sağladığı için hem de beden gücü kullanımını ortadan kaldırdığı için herkes tarafından tercih edilen bir mutfak gereci olmuştur. En önemli özelliği çorba, ayran, milkshake gibi sıvıları çok yüksek hızlarda çırpmak için tasarlanmış olmasıdır. Ayrıca patates püresi, havuç, fındık, mantar, ekmek kırıntısı gibi katı gıdaları parçalayıp öğüterek, sıvılarla ya da toz halindeki karışımlarla da karıştırabilirler.

Blender modelleri kullanıldıkları malzemeye, güç koşullarına ve özelliklerine göre farklılık gösterebilir. Çoğu blender, bıçakları çıkarılabildiği için bulaşık makinesinde kolayca ve güvenli bir şekilde yıkanabilir. Geleneksel blender ve el blenderi, blenderin iki temel çeşididir. Geleneksel blenderde, döner bıçaklarla, kapak ve uzun bir kabın yerleştirildiği ( genelde sürahi olarak isimlendirilir) bir güç tabanı vardır. El blenderine göre daha güçlüdür. Bu yüzden buz kırma gibi daha zor işlerin yapımı için idealdir. Ayrıca kapaklı olduklarından malzemenin etrafa dağılmasına ve sıçramasına engel olur. El blenderi daha hafif parçalama, çırpma ve karıştırma işlemleri için tasarlanmıştır. İnce bir motor haznesi ve ucunda döner bıçakları bulunan, uzun bir şaftı vardır. Derin kaplarda yapılacak işlemler için idealdir. Kablolu ve kablosuz çeşitleri vardır.

Blender alırken dikkat etmeniz gereken şeylerden biri, blenderi ne amaçla kullanacaksanız ona uygun güç tercihinde bulunmanızdır. Ayrıca karıştırma işleminde daha çok kontrol sağlayabilmek için darbe fonksiyonlu bir blender tercih edebilirsiniz. Metal şaftlı blenderler sıcak sıvıları karıştırmada daha idealdir. Blender kullanırken uzun süre kesintisiz bir şekilde kullanmayın. Bu aşırı ısınmaya sebebiyet verir.

 

Okunma 2823 defa