Çamaşır Makinenizle İlgili Sorunlar ve Çözümleri Bölüm 1

camasır makınesı camasır makınesı

 

Çoğu işte olduğu gibi çamaşırlar yıkanırken de hem makina hem insan faktörü vardır. Mekanik olarak doğru şekilde çalışmayan yıkama makinaları, kıyafetlerin temizliğini önemli ölçüde etkileyebilir. ancak yıkayıcıların en iyi sonucu vermesini engelleyen bazı insan hataları da vardır. Bu hataları en aza indirgemek için bazı ipuçları vardır. Bu ipuçlarıyla çamaşırlarınızın daha iyi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Sorun: Evcil hayvanların eşyalarıyla, kendi giysilerimi yıkarken ne yapmalıyım?

Çözüm: Evde beslenen hayvanların yataklarını veya çok kirli eşyaları yıkadıktan sonra, bir sonraki çamaşır yükünü yıkamadan önce yıkayıcıyı tamamen temizleyin. Giysiler ağır saçlı, ağır kumlu veya tüysüzlerse, yıkama işlemine ilave bir durulama ekleyin. Durulama döngüsüne bir fincan damıtılmış beyaz sirke ekleyin. Sirke deterjan kalıntısını keser ve giysilerde tüy kalmasına engel olur.

Sorun: Yıkama bittiğinde giysiler aşırı derece kırışıktır.

Çözüm: Yıkayıcı doğru şekilde yüklenmelidir. Çamaşır makinesini aşırı yüklemeyin veya birkaç parça yıkayın. Daha yumuşak bir yıkama ve sıkma işlemi olan bir döngü seçin.

Sorun: Giysiler temizlenmiyor ve lekeler çıkmıyor.

Çözüm: Çamaşır makinası aşırı yüklenmişse giysiler temiz olmaz. Kıyafetler gevşek yığınlara doğru şekilde yüklenmelidir, böylece su ve deterjan her yüzeye erişebilir. Deterjan ilavesi etkinliği azaltabilir. Deterjan haznesi yoksa giysiler yüklenmeden önce deterjanı ve ilave katkıları yıkama teknesine eklemelisiniz. Deterjanı yükün üstüne koymak etkinliğini azaltır, çünkü bazı giysiler deterjanı fazla alırken diğerleri az alıyor. Deterjan haznesinin tıkalı olması da giysilerin temiz yıkanmasını engelleyebilir. Bunun için hazneye ısıtılmış beyaz sirke dökerek dağıtıcıları temizleyin ve yıkayıcı boş olan bir sıcak su döngüsü çalıştırın. Veya dağıtıcıları çıkarıp yumuşak bir fırça ile temizleyin. Çok fazla deterjan kullanımı da, yıkayıcıların doğru çalışmasını önleyebilir. Ayrıca her çamaşır tipine uygun deterjanı tercih etmek de önemlidir.

 

Okunma 2737 defa