ÜTÜ ÜZERİNE HATALAR VE NASIL ENGELLENİR?

kolay utu kolay utu

Ütü kolay bir işmiş gibi görünse de aslında zor bir iştir. Bu zor işi yaparken çoğu zaman hata yaparız ve bu hatalar iyi sonuç almamızı engelleyebilir. Bazı ipuçlarıyla bu hataları en aza indirgeyebiliriz.

Giysilerin kurumasına izin verin. Ancak bunu yaparken aşırıya kaçmamakta fayda var. Çünkü aşırı kurutulmuş giysileri yeniden şekillendirmek zordur. Bu yüzden kurutma işlemi yaparken hafifte olsa nemli bırakmakta fayda var.

Kurutucuyu aşırı doldurma. Kurutucunun aşırı doldurulması içindeki çamaşırların serbest dolaşımını engeller ve canavar kırışıklık dediğimiz kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bu yüzden kurutucu ½ oranında doldurulmalıdır.

Sallamak ve yumuşatmak… Giysiler makinadan çıkarıldıktan sonra birkaç dakikanızı ayırıp kıyafetlerinizi sallayın ve giysilerinizi yeniden şekillendirin. Bu işlem kıyafetlerin ütülenmesi gerekse bile çok daha zahmetsiz bir süreç olacaktır.

Püskürtücüyü kullan. Hemen hemen her ütünün buhar ve nem ihtiyacını karşılamak için su püskürtücüsü vardır. Ütü yaparken püskürtücü mutlaka kullanılmalıdır. Nem ihtiyacı karşılanmayan giysileri ütülemek oldukça zordur.

Sert su kullanma. Ütüye konacak suyun damıtılmış olmasına dikkat edin. Musluk suyu kireç içerdiğinden ütüye zarar verebilir.

Önce ağır kumaşları ütüleyin. Eğer ütülenecek eşyalarınız çok biriktiyse önce hafif ipek, sentetik ya da hassas kumaşları ütülemeye çalışın. Çünkü bu tür kumaşların düşük sıcaklıkta ütülenmesi gerekir.

 

Okunma 2740 defa