Çamaşır Yıkamak Artık Kabus Değil

Artem Ltd. Artem Ltd.

 

5 Maddede Çamaşır Makinenizi Kullanmanın Daha Akıllı Yolları

Elbette yıllardır çamaşır yıkıyoruz. Ancak dünyanın en basit şeyi olduğu düşünülen bu işi ne kadar doğru yapıyoruz, bunu hiç düşündüz mü??? Pek çoğunuzun hayır dediğini duyar gibiyim. Her seferinde mükemmel temiz kıyafetler ve hiçbir sorun yaşamayan mutlu bir makine mi istiyorsunuz? O zaman bu stratejileri deneyin.

1. Yük boyutunuzu azaltın.

Makinenizin küvetini fazla çamaşırla sıkıştırmak, çamaşır yıkama işinde zaman ve tasarruf açısından bir kısa yol değildir. Aksine gereğinden fazla çamaşır yüklenmesi, hem çamaşırlarınızın istenilen temizlikte yıkanmamasına, hem de makinenizin aşırı yük alımından dolayı bazı arızalar vermesine sebep olur. Giysilerin temiz bir şekilde yıkanabilmesi için, çamaşır makinenizin alabileceği kapasitede yük taşıması gerekir. Bunun için su seviyesinin ayarlanması - ki yeni modeller otomatik olarak bunu yapar- ve makinenin küvet hacmi kadar çamaşır yerleştirilmesi gerekir.

2. Presoak döngüsünü kullanın.

Bu ayar makine içindeki çamaşırları harekete geçirir ve ana döngüye başlamadan önce, deterjanı atabilir. Bu yüzden ekstra kirli çamaşırlar iki kez geçmeden temizlenir.

3. Kendiniz ağartıcı ekleyin.

Zamanlı bir çamaşır suyu dağıtıcısı yoktur. Ancak ekstra temizleme gücü mü istiyorsunuz? Bunun için çevrim başladıktan beş dakika sonra, klorlu ağartıcıyı (kumaşlarınız için güvenli olduğu sürece) yüklemeye ekleyin. (daha önce başlatmanız, deterjan içindeki leke söndürücü enzimleri öldürecektir).

4. Doğru deterjanı seçin.

Yüksek verimli makinelerde sadece "HE" logosuna sahip ürünlerin kullanılması gerekir. Düzenli temizleyiciler bu aletleri tahrip ederek çok fazla köpük üretebilir.Çamaşırların renk ve türüne göre yapılmış deterjan ve yumuşatıcıların kullanılması (özellikle bebek ve çocuk çamaşırlarında) daha temiz ve sağlığa uygun bir yıkama gerçekleştirir.

5. Makinenizi düzenli olarak temizleyin.

Makinenizin en büyük yük boyutunu seçip, küveti sıcak su ve bir bardak ağartıcıyla doldurun. Sonrasında bir döngüyü çalıştırın. (daha yeni bir makinede, kendi kendini temizleme döngüsü seçilir). Dağıtıcıları ve çekmeceleri çıkararak , sıcak suyla durulayın. İçinde bulunan kalıntıları bir fırça yardımıyla temizleyin. Bu işlem düzenli aralıklarla tekrarlanmalıdır.

 

Okunma 3575 defa