Her Mutfağın Olmazsa Olmazı: 5 Küçük Ev Aleti

5 Küçük Elektrikli  Ev Aleti 5 Küçük Elektrikli Ev Aleti Artem

Ne düşündüğünüzü biliyorum: Her mutfağın sahip olması gereken küçük bir alet (beş tane de olsa!) olduğunu söylemek gerçekten mümkün mü? Sonuçta, mutfaklar her evin şekline ve boyutuna göre değişirler. Örneğin bir stüdyo daire mutfağında, banliyö mutfağının sunduğu lüks mekân yoktur.Bu durum haliyle mutfakta kullanılan araç gerecin aynı olamayacağı sonucunu doğurur. Ancak her mutfak tipine uygun olabilecek bazı aletlerle, aradaki bu farkı kapatmak kısmen mümkün olabilir. Değişen yaşam koşullarıyla, eskiden mutfağın kapısından bile geçmek istemeyen pek çok insan için mutfak, stres atmak ve eğlenceli zaman geçirilmek istenen bir yer halini aldı. Bunda gelişen teknolojinin sunduğu, kullanımı kolay mutfak araç gereçlerinin etkisini göz ardı etmemek gerekir. İşte bu yüzden mutfak tipi ne olursa olsun, kullanımı açısından her mutfakta olması gereken bazı elektrikli aletleri sizler için derledik:

1. Bir mutfak robotu

İstisnasız her mutfağın demirbaşı sayılır. Mutfakta bu kadar çok şey yapabilen tek araç olması bunun en büyük sebebidir. Besleyeceğiniz büyük bir aileniz varsa, yapacağınız tarifi iki-üç katına çıkarmak istiyorsanız ve en önemlisi zamanla yarışıyorsanız bir mutfak robotundan daha iyi kurtarıcı olamaz. Kullanıma göre farklı modelleri olan robotlar, mutfak tipine göre de değişkenlik gösterebilir.

2. Bir blender

Bir blender mutfakta inanılmaz faydalı bir araçtır. Sıvıları yüksek hızda çırpmak için tasarlanmıştır. Genellikle malzemesine, kullanımına ve güç koşullarına göre farklılık göstermektedir.

3. Bir elektrikli karıştırıcı

Mutfaklarımızda çırpma telinin yerini alan mikserler, çırpma,karıştırma, çalkalama ve hamur haline getirme işlevi görmektedir. Kullanımı oldukça basit olan bu aleti kullanırken, plastik kap kullanmakta yarar vardır.

4. Bir basınç ocağı

Düdüklü tencere kültürü hayatımıza öyle bir yerleşti ki, her mutfakta kendine yer edinmiş aletlerden biri haline geldi. Buhar kaybı yaşamadan pişirme özelliğine sahip olması, et ve kuru sebze pişiminde özellikle tercih edilen bir mutfak gereci olmasını sağlamıştır.

5. Elektrikli su ısıtıcısı

Bir elektrikli su ısıtıcısı olan kettle oldukça önem taşıyan küçük cihazlardan biridir. Ülkemizde öğrenci evlerinin vazgeçilmezlerinden biri olan kettle,mutfağınızda yer almayıncaya kadar ne derece önem taşıdığını anlayamıyorsunuz. Bir kere mutfağa dahil olduktan sonra, yokluğu en çok hissedilen mutfak aletlerinden biri haline geliyor. Ocakta su kaynatmaktan daha enerjiktir ve 10 kat daha hızlıdır. Oldukça fazla kahve veya çay içiyorsanız, bu bir oyun değiştirici niteliğindedir.

 

Okunma 3676 defa