BUZDOLABINDA GIDALARI NASIL SAKLAMALIYIZ?

buzdolabında gıdalar buzdolabında gıdalar

Süt: Süt, yoğurt, krema, peynir gibi ürünler buzdolabının bu ürünler için yapılmış bölümlerine konmalıdır. Sütü bir sürahiye boşaltmak isterseniz ya da krema ve yoğurdu başka bir kaseye aktarmak isterseniz, ağızlarını bir streç ya da sargı ile sıkıca kapatın. Ayrıca süt, raf ömrü süresince kullanılacak şekilde saklanıp tüketilmelidir. Sert peynirler, folyoyla ya da streçle sarılıp muhafaza edilebilir.

Et, Balık ve Tavuk: Tüm taze et, balık ve kümes hayvanları, buzdolabının bu gıdalar için ayrılmış bölümlerinde saklanmalıdır. Bu ürünler buzdolabının dondurucu kısmında, kullanılacak miktarda muhafaza edilmelidir. Dondurucudan çıkarılan ürün, tekrar tekrar paketlenmemelidir. Çünkü yeniden paketleme, gıdanın zararlı bakteriler üretmesine sebep olur.  

Meyve ve sebzeler: Buzdolabına konacak meyve ve sebzeler, dolaba yıkanmadan konmalıdır. Çünkü nem, çürümeyi hızlandırarak sebze ve meyvenin ömrünün azaltır. Delinmiş ya da tıkanmamış plastik torbalara konan sebze ve meyveleri muhafaza ederken, nemli ortamı muhafaza etmekle birlikte hava dolaşımının da sağlanması gerekir. Ayrıca meyve ve sebzeler dolaba yerleştirilirken, ayrı ayrı ve benzeri olacak şekilde saklanmalıdır. Örneğin bir elmayı elmayla, havucu havuçla, ya da yeşillikleri yine kendi çeşidi ürünlerle saklayın.

Kalan Yemekler: Tüm artıkları hava geçirmez kaplarda saklayın ve sarın. Kalan yiyecekleri daha hızlı soğuması için küçük, düz kaplara bölün. Bazı bakteriler pişirme işleminde hayatta kalır ve eğer oda sıcaklığında uzun süre kalırsa, tekrar ortaya çıkabilir. Kalan yiyecekler yemekten iki saat sonra soğutulabilir. Modern buzdolapları sıcaklığı işleyebildiği için, yemeklerin soğumasını beklemeye gerek yoktur. Buzdolabında yiyecek saklanırken aşırı yığılma yapılmamalıdır. Gıdaların güvenli bir sıcaklıkta tutulması için soğuk havanın dolaştırılması gerekir.

 

Okunma 1388 defa