ÇAMAŞIR MAKİNENİZİ NASIL TEMİZLEMELİSİNİZ

kotu koku kotu koku

Çamaşır makinelerinde deterjan ve yumuşatıcılardan kalan artıklar, özellikle kauçuk kapı contalarının arasında ve arkasında, çamaşırın içine yapışabilir. Sıcak, nemli hava koşullarında, çamaşırhane koşullarında ve özellikle de nemli kıyafetlerin çamaşır makinesinde unutulduğu zamanlarda küf oluşabilir. Bunun için makine temizliği önemlidir.
Aşırı derecede kirli kıyafetleriniz varsa veya sıcak, nemli bir alanda yaşıyorsanız, çamaşır makinenizi aylık veya daha sık temizlemelisiniz. Temizliğe başlamadan önce, makinenin tamamen boş olduğundan emin olun. Dağıtıcı çekmecesinin deterjan bölmesine 1/2 fincan sıvı klorlu ağartıcı ilave edin ve çamaşır suyu dağıtıcı bölmesini en üst seviyeye kadar doldurarak, normal çevrim ayarında çalıştırın. Devir tamamlandığında, yıkayıcı kapı açıklığı, esnek conta ve kapı camının etrafını kurulayın. Sızdırmazlık sağlamak için bu alanlar daima temiz olmalıdır. Her yükten sonra bunları silmek iyi bir fikirdir. Çamaşır makinenizde tamburda plastik varsa, kumaş boya ile lekelenebilir. Bu plastik parçaları aşındırıcı olmayan bir ev temizleyicisi ile temizleyin veya çamaşır suyu temizleme döngüsünü tekrarlayın. Bu, boya transferini sonraki yüklere karşı korur.
Deterjan ve yumuşatıcı dağıtıcı çekmecelerinde birikebilir. Kalıntı ayda bir veya iki kez çıkarılmalıdır. Ayrıca yıkama esnasında çekmeceler aşırı deterjanla doldurulmamalıdır. Kapı veya konsol lekelenirse veya küf oluşursa, seyreltilmiş klorlu ağartıcı ile temizleyin. Herhangi bir tutkal kalıntısını şerit veya etiketlerden ılık su ve hafif deterjanlı bir karışımla kurtulabilirsiniz.

 

Okunma 2645 defa