Hangi pozisyonda uyuduğunuzu ve bunun etkilerini biliyor musunuz..

KİŞİSEL KONFOR KILAVUZU

Uyku tercihiniz ne olursa olsun, buna uygun mükemmel bir yatak var emin olabilirsiniz. Peki hangi pozisyonda uyuduğunuzu ve bunun ne gibi etkileri olduğunu biliyor musunuz? Cevabınız hayır mı? Biz öyle olduğunu varsayarak bu haberimizde size uyku pozisyonları hakkında bilgi verelim istedik.

UYKU POZİSYONLARI

YAN UYUMA

Dünya genelinde, yetişkin nüfusun yarısından fazlası bu pozisyonda uyumaktadır. Yan uyuma pozisyonunun olumlu ve olumsuz noktaları vardır. Sürekli olarak bu pozisyonda uyumak, uyuşmuş bir kolla uyanmanıza sebep olabilir. Öte yandan hamileliğin vermiş olduğu rahatsızlığı, mide ekşimesi, mide asidi ya da reflü gibi rahatsızlığı olanlar için, hafifletici etkisinden dolayı, harika bir pozisyondur.

SIRTÜSTÜ UYUMA (ARKA)

Kaliteli uyku pozisyonudur. Shavasana ya da denizyıldızı duruşu da denen bu pozisyonda uyumak, omurga için çok faydalıdır. Ayrıca sırt üstü uyuma pozisyonunda, yüz yastığa gömülmediği için ciltteki kırışıklık olasılığını azaltır. Arka üstü uyuma yoga’da uygulanan pozisyonlardan biridir. Yoga’da bu duruş, vücut ve aklın kusursuz bir şekilde sakin olması içindir. Gün içerisinde yaşanan pek çok gerginliğin ve negatif elektriğin yok olmasına yardımcı olarak gevşeme sağlar. Genel olarak sırt üstü uyumak, daha dinç ve huzurlu bir uyanma sağlar.

YÜZÜSTÜ UYUMA (ÖN)

Yatakta hangi şekilde yatılırsa yatılsın, uykunun ilerleyen saatlerinde bilinçsizce de olsa, bir şekilde bu pozisyona yakalanmış olunur. Yüzüstü uyuma pozisyonunun en büyük avantajı, horlama olasılığını azaltmasıdır. Ancak omurganın doğal eğrisini kapsayan ve boyun incinmesine verdiği sebebiyetten ötürü, sıklıkla tercih edilmemesi gereken bir uyku pozisyonudur. Bu pozisyonda uyurken, genellikle yüz yastığa gömüldüğü için, boyun ve yüz genelinde kırışıklık olasılığı artar. Bu sebepten dolayı, ön üstü uyumayı bayanların çok ta tercih etmemesi gerekir.

Okunma 3858 defa